Filistin’e niye sessiz destek?

77. Cannes Film Festivali’ne katılan ünlülerden bir kısmı İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama görmezden gelmediklerini sessiz eylemlerle gösterdi…

Bu yıl 14-25 Mayıs tarihlerindeki Cannes Film Festivali’ne katılan ünlüler, kameraların karşısına geçip, Filistin’deki insanlık dramını yüksek sesle dünyaya haykırmadı. Ünlü yıldızlar bunun yerine, Filistin’e desteklerini kıyafetlerindeki renkler, bayrak, rozet veya kefiyelerle gösterdi.

Yıllar içinde Filistin’e desteğini birçok kez dile getiren Filistin kökenli Amerikalı model Bella Hadid, kefiyeler kullanılarak tasarlanan kırmızı elbisesiyle dikkati çekti. Ancak ünlü model nedense bu desteği kırmızı halıda değil, etkinlik dışında verdi.

Gazze’de ateşkes isteyen Oscar ödüllü Cate Blanchett, önü siyah, arkası açık pembe renkli bir kıyafetle yürüdü kırmızı halıda. Ne zamanki oyuncu kıyafetinin yırtmacını kaldırıp, ters çevirdi ve yeşil renkli astarın Filistin bayrağına gönderme olduğu ortaya çıktı. Oyuncunun bu zekice planlanmış eylemi çok takdir topladı.

İngiliz oyuncu Pascale Kann da festivale üzerinde Arapça Filistin yazılı kıyafetle katıldı.

Hint oyuncu Kani Kusruti, Cannes Film Festivali’nde gösterilen filminin prömiyerine karpuz dilimi şeklindeki çantasıyla katıldı.

Cezayir asıllı Fransız oyuncu Leila Bekhti, Filistin ile dayanışmanın sembolü olan karpuz motifli bir broş taktı.

İtalyan oyuncu Jasmine Trinca, kırmızı halıda yürürken kıyafetine taktığı Filistin bayrağı desenli broşu ile dikkat çekti.

Avustralyalı aktör Guy Pearce, Filistin bayrağının renklerinden oluşan bileklik taktı.

Faslı yönetmen Asmae El Moudir de gazetecilere, eldivenine diktirdiği Filistin bayrağını göstererek poz verdi.

Ünlülerin Cannes Film Festivali’nde Filistin’e -küçük de olsa- destek vermeleri önemli. 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama engel olamayan dünya, Siyonistlerin sinemadaki tekelini kırmadığı sürece devam edecektir bu korku…

‘Altın Kalem Ödülü’

Meslek hayatım boyunca birçok ödül aldım, ama hiçbiri için bu kadar ter dökmedim desem yeridir! Bu yıl yedincisi düzenlenen ‘Altın İnsanlar Ödülleri’ töreni, İstanbul Boğazı’na tepeden bakan Mihrabat Korusu’ndaydı. Yedi yıl önce ‘Altın Kalem Ödülleri’ olarak başlayan ve ‘Altın İnsan Ödülleri’ diye genişleyen etkinlik saat 13.00’daydı. ‘Altın Kalem’, ‘Altın Deklanşör’, ‘Altın Kitap’, ‘Dünya Sağlık Ödülleri’, ‘Akademik Altın Kalem Ödülleri’ ve ‘Altın İnsan’ kategorilerinde ödüllerin verildiği töreni beklerken, gölgede takılmama rağmen öğlen sıcağı beni bir hayli terletti. O yüzden ‘Yılın Köşe Yazarı’ dalında aldığım ‘Altın Kalem Ödülü’, en çok ter akıtarak aldığım ödül oldu!

GÜNÜN SÖZÜ: “Köpekler beni hiç ısırmadı, ama insanlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.” (Marilyn Monroe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir